czwartek, 12 stycznia 2012

Czas na raport

O tym, że ostatnio bada się kulturę wszyscy słyszeli. Ale co tak serio serio z tych badań wychodzi - już nie za bardzo. Dzisiaj chciałam zamieścić kilka ciekawych badań na temat szeroko pojętej kultury (ale w jakiś sposób powiązanej z dziećmi).
Pierwszym raportem o jakim chciałam powiedzieć jest "ZOOM na domy kultury" (http://www.obserwatoriumkultury.pl/files/2011-01-31/laboratorium_zmiany.pdf). Został opracowany przez Towarzystwo Twórczych Inicjatyw "ę", w swoich badaniach opiera się na województwie mazowieckim. Na jego podstawie wyciągnięto następujące wnioski:
1. Dom kultury musi wiedzieć w jakim społeczeństwie pracuję, diagnozować potrzeby społeczeństwa
2. Poza programem artystycznym powinien zwrócić uwagę na to czego na prawdę oczekują ludzie, którzy go otaczają. Część programów nie zmieniła się od lat, co spowodowało że stały się skostniałe.
3. Brak innowacji. Opieranie się wyłącznie na tym co znane i pewne.
Raport zawiera opisy poszczególnych domów kultury oraz ich analizy. Przyjemnie się go czyta i ma dużo obrazków (to tak żeby kogoś zachęcić)

Kolejny raport dotyczy problemów edukacji kulturalnej w Polsce - "Jakiej kultury Polacy potrzebują i czy edukacja kulturalna im ją zapewnia?" (http://www.kongreskultury.pl/title,Raport_o_edukacji_kulturalnej,pid,136,oid,787,cid,178.html). Autorami są: Barbara Fatyga, Jacek Nowiński, Tomasz Kukołowicz. Przedstawiono go w 2009 roku na Kongresie Kultury Polskiej. Zdaniem autorów edukacja kulturalna nie spełnia swoich działań, a nawet w wielu przypadkach na szkodliwy wpływ na formowanie się postaw społeczeństwa wobec kultury. Kultura (a zwłaszcza wysoka) jest anachroniczna i niedostępna co powoduje jedynie pobieżne zapoznanie się z nią. Głównym zadaniem edukacji kulturalnej ma być wprowadzenie młodego człowieka czy też całych grup społecznych do kultury, której oni potrzebują. Zamiast tego są pozostawiania samoedukacji.
Ten raport podejmuje te i wiele innych kwestii związanych z tym jak uczyć się, czy też poznawać kulturę.

To by było tyle na dziś. Pa!

piątek, 6 stycznia 2012

urodziny no 1

Gdy cała zabawa na urodzinach dobiega końca, a wszystkie dzieciaki padają już ze zmęczenia w bardzo prosty sposób można ich miło zaskoczyć na pożegnanie ;) 
Czego będziemy potrzebować?
  • papieru, w który zapakujemy upominek i wstążeczki
  • małego batonika, cukierki jak kto woli
  • coś do zabawy - wybrałam balona i naklejkę


Zestaw może być dowolny i składać się z przeróżnych rzeczy. Tak na prawdę nie jest ważne co do niego włożymy. Liczy się sam gest!
 Oto i gotowy efekt :)

niedziela, 1 stycznia 2012

hoł hoł hoł...

... coś mrozem powiało! Dawno mnie tu nie było, ale z racji nowego roku trzeba się wziąć w garść i coś napisać, a wiele ciekawych informacji się nazbierało.

Po pierwsze!
Gdzie się dzielić się rzeczami jakie robimy i często chowamy do szuflady, bo nie ma się komu pochwalić? Ha! Rzecz jest bardzo prosta - wystarczy konto na flickerze ;)
Idziemy sobie na flicker.com i do dzieła! Jest to portal społecznościowy, na którym użytkownicy zamieszczają zrobione przez siebie rzeczy w formie zdjęć, jak też zdjęcia same w sobie. Hasłem flickera jest: PRZESYŁAĆ - ODKRYWAĆ - DZIELIĆ Z INNYMI co odzwierciedla całą idee strony. Jeżeli masz coś co chcesz przedstawić innym śmiało rzuć to na flickera.

Piszę o tym portalu ze względu na dwie rzeczy jakie tam znalazłam:
http://www.flickr.com/photos/notyetthedodo/2663647476/ - użytkowniczka o nicku NotYetTheDodo przedstawia zabawkę jaką wykonała dla swojej córeczki. Jest to prostokąt z materiału z naszytymi różnego rodzaju guzikami. Taka zabawka ma pomóc dziecku z rozwijaniu zdolności motorycznych, uczeniu się że różne rzeczy mają różne kształty.

http://www.flickr.com/photos/funnyernie/2964450769/ - a tutaj mały umilacz do auta ;) można zrobić coś takiego i zawiesić dziecku przy foteliku samochodowym aby razem z nim podróżowało.

Innym portalem, gdzie można wrzucać swoje pomysły jest youtube.com -  portal, na którym po uprzednim zarejestrowaniu możesz zamieścić swoje filmiki. Jeżeli chce się je oglądać rejestracja nie jest konieczna. Youtube jest pełen tworów amatorskich, a także filmików mających na celu promocję muzyki, artystów czy nowych trendów. Ja znalazłam na nim sposób na zrobienie misia! http://www.youtube.com/watch?v=A7gGgOrRhxc

Teraz przejdę do czegoś innego. Otóż przez groups.yahoo.com znalazłam parę grup dyskusyjnych, których tematyka w jakiś sposób jest powiązana z moim blogiem. Pierwsza grupa to http://groups.yahoo.com/group/kidsactivities/ Kids Activities - zawiera informacje na temat tego wszystkiego co można robić z dziećmi. Różnego rodzaju zabawy w domu i na świeżym powietrzu, jakie książki czytać czy   w co pobawić się z babcią lub dziadkiem. Współzałożycielką tej grupy dyskusyjnej jest Kim Norman, autorka ksiązek dla dzieci.




Kolejne forum ( i moje naj naj naj ulubione ;)) to http://finance.groups.yahoo.com/group/fairytaleparties/ czyli wszystko o przyjęciu dla dziewczynki w konwencji bajkowej. Ma być słodko, różowo i baśniowo ha ha! Żartuję. Forum zawiera porady, pomysły i różne ułatwienie dla kogoś kto pragnie sprawić aby urodziny jego dziecko były baśniowe. Zawiera informacje na temat zabaw, dekoracji, jedzenia, planowania i wszystkiego co dotyczy przyjęcia. 

Ostatnie forum dyskusyjne mówi o grach, których nie uczą w szkole ;P czyli komputer i te sprawy i sprawki - http://games.groups.yahoo.com/group/unschooling_gamers/ . Można tu znaleźć wszystko na temat gier, w jakie grają dzieci oraz ocenę tego, bo nie każda gra musi od razu być zła. 

Ostatnią, ale to już ostatnią rzeczą o jakiej chce wspomnieć jest parę stronek (blogów) na których można też coś wypatrzeć. 

http://dobrodziecka.pl polski portal poświęcony (jak na to nazwa wskazuje...) dzieciom i temu co dla nich najlepsze, zawiera artykuły na temat zabaw, chorób, tego jak dziecko powinno się rozwijać oraz różnego rodzaju porady dla rodziców. Gdy się ma jakieś wątpliwości można do nich zajrzeć i sprawdzić czy nie wiedzą czegoś na temat co nas trapi.

http://kidseducationalwebsites.blogspot.com/ drugi blog związany jest bardziej z problemami szkolnymi z głównym uwzględnieniem ścisłych przedmiotów, jest swojego rodzaju poradnikiem dla dzieci nauczycieli oraz rodziców. Zawiera również testy różnych stron z grami dla dzieci i sprawdza je pod kątem przydatności w rozwijaniu np. liczenia ;P

To by było na tyle dzisiaj!