niedziela, 20 listopada 2011

coś długiego



Wyobraźcie sobie dziecko i świat, który je otacza – zabawki, ludzie, przedszkola, szkoły, place zabaw; to co robi w wolnym czasu, czy maluje, ogląda telewizję, a może wymyśla swój magiczną krainę. To wszystko nie jest bez znaczenia i my o tym wiemy. Każdy element otaczający wpływa na to jak się rozwijają, dlatego też stają się coraz częściej obiektem badań różnego rodzaju naukowców.
Artykuł pod tytułem „Nowoczesne postaci z kreskówek w dziecięcych zabawach i zabawkach” (ang. Modern Cartoon Characters in Children Play and Toys) autorstwa M. V. Sokolova poświęcony jest badaniu percepcji i rozumienia współczesnych filmów animowanych przez dzieci w wieku przedszkolnym. Ze względu na ilość czasu spęczaną przed telewizorem autorka postanowiła zbadać to zjawisko oraz jego wpływ na stan postrzegania rzeczywistości przez dzieci. Sokolova, która pracuje na Uniwersytecie Moskiewski w Instytucie Psychologii pragnie przedstawić kryteria ocen jakości produkcji mediów (zestawienie klasycznych bajek z najnowszymi produkcjami), które mogły by pomóc rodzicom w przedstawianiu odpowiednich bajek swoim pociechom, co ma zapewnić pozytywny wpływ na ich rozwój. (Artykuł dostępny w piśmie Psychological Science & Education; 2011, nr 2, str. 49-54).
Kolejny artykuł to”Gry dla dzieci w sztukach plastycznych i literaturze” (ang. Children’s play in the visual arts and literature) napisany przez O. N. Saracho. W swoim tekście autorka skupia się na historii gier dla dzieci, a także na różnicach jakie wytworzyły się na przełomie dziesięcioleci w samych grach i ich wpływie na tych, którzy w nie grają (czyli dzieciach:)). Saracho swoimi badaniami pragnie przedstawić historię gier, która jej zdaniem jest zaniedbywana przez naukę. Chce również pokazać jak gry były portretowane w poszczególnych okresach co ma na celu lepsze zrozumienie ich wpływu na kształtowanie się umysłu dziecięcego. (Artykuł dostępny na stronie: http://www.informaworld.com/openurl?genre=article&id=doi:10.1080/03004430802556356 ).
Ostatni artykuł jaki dziś przedstawię dotyczy sposobu nauczania bardzo przyjemnych rzeczy :)
Tytuł to „Sposoby uczenia dzieci sztuki: muzyki, tańca i poezji u dzieci w wieku 2-8 lat” (ang. The art of teaching children the arts: music, dance and poetry with children aged 2–8 years old). Artykuł jest pracą zbiorową. Do jego twórców należą: Ingrid Pramling Samuelsson, Maj Asplund Carlssonb Bengt Olsson, Niklas Pramling i Cecilia Wallerstedt. Tekst podejmuje temat nauczyciela w nauczaniu sztuki oraz tego jakie metody mogą pomóc w lepszym przyswajaniu wiedzy. Analiza została skupiona na: roli nauczyciela w uczeniu się sztuki przez dzieci; znaczeniu rozmowy jako metody; co stanowi obiekt wiedzy, czym go określany; jak skoncentrować uwagę na wyżej wymienionych dziedzinach sztuki; jak przebiegają postępy w przyswajaniu wiedzy przez dzieci. Artykuł ma na celu ułatwienie pracy pedagogom, również pokazanie jak przebiega proces poznawczy w dziedzinie sztuki u dzieci. (Artykuł dostępny w Internationa Journal od Early Years Education, 2009, nr 17, str. 119-135).
Wszystkie te artykuły zostały wyszukane za pomocą bazy danych ERIC – Educational Resource Information Center. Zapraszam serdecznie do przeczytania!

sobota, 5 listopada 2011

po nitkach w sieci

Cześć!
Dzisiaj czas na kolejnego posta, który będzie się składał z kilku ciekawych stronek. Zawierają one informacje na temat rozwoju maluchów, a zwłaszcza jak sprawić by to rozwijanie stało się fajne :)

Pierwszą stronka jaką podam jest moją ulubioną:
http://www.monsterexchange.org/  (znaleziona za pomocą http://www.ipl.org)
 Jak byłam mała strasznie się bałam potworów, które mogą mieszkać pod łóżkiem. Dlatego też uważam, że oswajanie osobników żyjących w najciemniejszych zakamarkach dziecięcego świata jest niezmiernie istotne.
Strona jest poświęcona rozwijaniu umiejętności pisania i czytania za pomocą nowych technologii (rysujemy sobie straszaka na kartce papieru, skanujemy ją i przerabiamy na komputerze). Ponad to zawiera programy specjalnie przygotowanych lekcji edukacyjnych oraz gry i zabawy dla dzieci. Strona jest prowadzona w języku angielskim. Istnieje również możliwość zarejestrowania się na niej.

Drugą stroną jest :
http://www.scholastic.com (znaleziona także za pomocą  http://www.ipl.org).
Ta strona ma charakter poradnika, jest w języku angielskim.. Są dla niej moduły dla rodziców, dzieci, nauczycieli. Jest zbiorem porad jak sprawić by otoczenie dziecka była dla niego przyjazne. Zawiera wiele porad na temat organizacji pokojów malucha czy też zainteresowania go nauką jako sposobem zabawy (bo przecież uczymy się bawiąc :)) Dla nauczycieli zawiera plany lekcji.

Ostatnią stroną jest :
http://www.kidsculture.pl
Z tego serwisu korzystam już od dawna. Zawiera wiele ciekawych artykułów na tematy najbliższe maluchom (np. o tym dlaczego warto zabierać dzieciaki do teatr), gry online, promuje ciekawe wydarzenia, na które warto się wybrać oraz przyjazne kawiarnie.. Jednym słowem -  niczym interia tylko, że dla dzieci. Strona jest prowadzona w języku polskim, a jednym z jej partnerów jest Muzeum Narodowe w Krakowie. Serdecznie polecam!