niedziela, 4 grudnia 2011

Dziś w menu...

...OPEN ACCESS! ha
Pewnie się zastanawiacie co może mieć wspólnego z kulturą i dziećmi, otóż duuuużo! Przede wszystkim Open Access (OA) z angielskiego Wolny Dostęp oznacza (nie trudno się domyślić:)) wolny, powszechny, trwały i natychmiastowy  (czyli siadam przed kompem i klikam) dostęp dla każdego do cyfrowej formy zapisu danych i treści (moje ukochane artykuły online!).  Jedną ze stron, która reprezentuje sobą idee dostępu dla wszystkich jest www.pulowerek.pl. Niesamowita rzecz! Twórcy mówią o stronie, że jest przeznaczona dla bibliotekarzy, studentów tegoż kierunku oraz miłośników książek, a ja się z nimi trochę nie zgodzę! (Może nawet bardzo). Strona zawiera wiele ciekawych informacji na temat tego co się wokół książki dzieje, przykładem tego jest artykuł zamieszczony na tym serwisie dotyczący akcji "Bajka dla Tomka" organizowanej przez Centrum Zdrowia Dziecka, chłopiec zatruł się grzybem sromotnikowych i walczył w szpitalu o życie. Lekarze wpadli na pomysł aby stworzyć niezwykłe słuchowisko na podstawie książki, która pomoże dzieciom w terapeutyczny sposób uporać się z chorobą. Tą książką zostały wybrane "Anielskie sprawki" autorstwa Agnieszki Przywary (bibliotekarki z Rzeszowa). Tutaj zamieszczam link do artykułu: http://pulowerek.pl/2011/12/01/bibliotekarka-i-jej-anielskie-sprawki/.
Kolejną stronkę jaką chciałam polecić to http://wiedzaiedukacja.eu/ .Tutaj można szperać do woli. Zawiera wiele artykułów, z których można korzystać do woli :) Dodatkowo dostępne są darmowe e-booki, wiec jeżeli kogoś jakiś tytuł zainteresuje to może sobie przeczytać.
Ostatni link jaki dziś zamieszczę to http://fbc.pionier.net.pl/owoc . Można znaleźć bezpośrednio artykuły naukowe, książki, materiały dydaktyczne itp.

Zachęcam miło do korzystania!

niedziela, 20 listopada 2011

coś długiego



Wyobraźcie sobie dziecko i świat, który je otacza – zabawki, ludzie, przedszkola, szkoły, place zabaw; to co robi w wolnym czasu, czy maluje, ogląda telewizję, a może wymyśla swój magiczną krainę. To wszystko nie jest bez znaczenia i my o tym wiemy. Każdy element otaczający wpływa na to jak się rozwijają, dlatego też stają się coraz częściej obiektem badań różnego rodzaju naukowców.
Artykuł pod tytułem „Nowoczesne postaci z kreskówek w dziecięcych zabawach i zabawkach” (ang. Modern Cartoon Characters in Children Play and Toys) autorstwa M. V. Sokolova poświęcony jest badaniu percepcji i rozumienia współczesnych filmów animowanych przez dzieci w wieku przedszkolnym. Ze względu na ilość czasu spęczaną przed telewizorem autorka postanowiła zbadać to zjawisko oraz jego wpływ na stan postrzegania rzeczywistości przez dzieci. Sokolova, która pracuje na Uniwersytecie Moskiewski w Instytucie Psychologii pragnie przedstawić kryteria ocen jakości produkcji mediów (zestawienie klasycznych bajek z najnowszymi produkcjami), które mogły by pomóc rodzicom w przedstawianiu odpowiednich bajek swoim pociechom, co ma zapewnić pozytywny wpływ na ich rozwój. (Artykuł dostępny w piśmie Psychological Science & Education; 2011, nr 2, str. 49-54).
Kolejny artykuł to”Gry dla dzieci w sztukach plastycznych i literaturze” (ang. Children’s play in the visual arts and literature) napisany przez O. N. Saracho. W swoim tekście autorka skupia się na historii gier dla dzieci, a także na różnicach jakie wytworzyły się na przełomie dziesięcioleci w samych grach i ich wpływie na tych, którzy w nie grają (czyli dzieciach:)). Saracho swoimi badaniami pragnie przedstawić historię gier, która jej zdaniem jest zaniedbywana przez naukę. Chce również pokazać jak gry były portretowane w poszczególnych okresach co ma na celu lepsze zrozumienie ich wpływu na kształtowanie się umysłu dziecięcego. (Artykuł dostępny na stronie: http://www.informaworld.com/openurl?genre=article&id=doi:10.1080/03004430802556356 ).
Ostatni artykuł jaki dziś przedstawię dotyczy sposobu nauczania bardzo przyjemnych rzeczy :)
Tytuł to „Sposoby uczenia dzieci sztuki: muzyki, tańca i poezji u dzieci w wieku 2-8 lat” (ang. The art of teaching children the arts: music, dance and poetry with children aged 2–8 years old). Artykuł jest pracą zbiorową. Do jego twórców należą: Ingrid Pramling Samuelsson, Maj Asplund Carlssonb Bengt Olsson, Niklas Pramling i Cecilia Wallerstedt. Tekst podejmuje temat nauczyciela w nauczaniu sztuki oraz tego jakie metody mogą pomóc w lepszym przyswajaniu wiedzy. Analiza została skupiona na: roli nauczyciela w uczeniu się sztuki przez dzieci; znaczeniu rozmowy jako metody; co stanowi obiekt wiedzy, czym go określany; jak skoncentrować uwagę na wyżej wymienionych dziedzinach sztuki; jak przebiegają postępy w przyswajaniu wiedzy przez dzieci. Artykuł ma na celu ułatwienie pracy pedagogom, również pokazanie jak przebiega proces poznawczy w dziedzinie sztuki u dzieci. (Artykuł dostępny w Internationa Journal od Early Years Education, 2009, nr 17, str. 119-135).
Wszystkie te artykuły zostały wyszukane za pomocą bazy danych ERIC – Educational Resource Information Center. Zapraszam serdecznie do przeczytania!

sobota, 5 listopada 2011

po nitkach w sieci

Cześć!
Dzisiaj czas na kolejnego posta, który będzie się składał z kilku ciekawych stronek. Zawierają one informacje na temat rozwoju maluchów, a zwłaszcza jak sprawić by to rozwijanie stało się fajne :)

Pierwszą stronka jaką podam jest moją ulubioną:
http://www.monsterexchange.org/  (znaleziona za pomocą http://www.ipl.org)
 Jak byłam mała strasznie się bałam potworów, które mogą mieszkać pod łóżkiem. Dlatego też uważam, że oswajanie osobników żyjących w najciemniejszych zakamarkach dziecięcego świata jest niezmiernie istotne.
Strona jest poświęcona rozwijaniu umiejętności pisania i czytania za pomocą nowych technologii (rysujemy sobie straszaka na kartce papieru, skanujemy ją i przerabiamy na komputerze). Ponad to zawiera programy specjalnie przygotowanych lekcji edukacyjnych oraz gry i zabawy dla dzieci. Strona jest prowadzona w języku angielskim. Istnieje również możliwość zarejestrowania się na niej.

Drugą stroną jest :
http://www.scholastic.com (znaleziona także za pomocą  http://www.ipl.org).
Ta strona ma charakter poradnika, jest w języku angielskim.. Są dla niej moduły dla rodziców, dzieci, nauczycieli. Jest zbiorem porad jak sprawić by otoczenie dziecka była dla niego przyjazne. Zawiera wiele porad na temat organizacji pokojów malucha czy też zainteresowania go nauką jako sposobem zabawy (bo przecież uczymy się bawiąc :)) Dla nauczycieli zawiera plany lekcji.

Ostatnią stroną jest :
http://www.kidsculture.pl
Z tego serwisu korzystam już od dawna. Zawiera wiele ciekawych artykułów na tematy najbliższe maluchom (np. o tym dlaczego warto zabierać dzieciaki do teatr), gry online, promuje ciekawe wydarzenia, na które warto się wybrać oraz przyjazne kawiarnie.. Jednym słowem -  niczym interia tylko, że dla dzieci. Strona jest prowadzona w języku polskim, a jednym z jej partnerów jest Muzeum Narodowe w Krakowie. Serdecznie polecam!

poniedziałek, 31 października 2011

szukając inspiracji no 1

Przeglądając różne strony internetowe i gazety bardzo łatwo można trafić na coś co nam wpada w oko i sprawia , że wspomnienia z dzieciństwa zaczynają do nas powracać. Na jedną z takich rzeczy natrafiłam w Elle Decoration. Jest to lampka PaTaTaj. Z wyglądu przypomina konika na biegunach, z którym prawie każdy (a przynajmniej większość ;)) miała do czynienia w dzieciństwie. Co mnie w nim tak urzekło? Chyba wspomnienia zabawki, na której ja się bujałam. Był biały, drewniany i odchodziła z niego farba. Ten jest jakby ulepszoną wersją. Elementy ażurowe nawiązują do sztuki ludowej, co dodatkowo sprawia, że jeszcze bardziej mi się podoba X_X
Patataj został zaprojektowany przez  firmę Laskowscy Design (http://www.laskowscydesign.pl/). Wymiary: wysokość 31,5; szerokość 45; głębokość 16,5.

P.S. Drogie Elle sprawdź adres strony zanim coś opublikujesz ;)

niedziela, 30 października 2011

słowo klucz

... a właściwie kilka słów. Chcąc lepiej przybliżyć bloga podam kilka słów, które w najlepszy sposób opisują jego charakter :)
oto i one: dziecko, kultura, animacja, dizajn, zarządzanie.


Do powstałej już bibliografii książkowej dorzucam jeszcze kilka artykułów.






FRĄCKIEWICZ, Sebastian. Sztuka ilustrowania dla dzieci ”Polityka” 2011, nr 43, s. 86-89.

Małe królestwo. Red. Szczepańska Małgorzata „Elle Decoration” 2011, nr 4, s. 130-135.

Twórcze marzenia. Red. Szczepańska Małgorzata „Elle Decoration” 2011, nr 4, s. 136-138.

CAŁA, Iwona. Raz, dwa, trzy – hop! kamyk w dłoń, trzy podskoki i zmiana! - przypominają się dziecięce zabawy, do których potrzebny był kawałek kredy i kawałek chodnika [online]. [dostęp: 29 października 2011] Dostępny w internecie: http://miastodzieci.pl/dla_rodzicow/74:/426:zabawy-na-podworku [źródło: http://www.google.pl ].

O projektowaniu dla dzieci [online]. [dostęp: 30 października 2011]. Dostępny w internecie:http://www.mlodzinastart.elledeco.com.pl/strefa-wiedzy [źródło: http://www.google.pl ].


KENIG, Kinga. Co widzi Loretta Lux „Wysokie Obcasy Extra” 2011, nr 2, s 84.

MODZELEWSKA, Wanda. Kreatywne zabawy – design dla dzieci [online]. [dostęp: 13.10.2011]. Dostępny w internecie:
http://www.kidsculture.pl/notes_rodzica/artykuly/11,Kreatywne-zabawy---design-dla-dzieci [źródło: http://www.google.pl ].

SAVAGE-HANFORD, Jessica. Wiecznie żywe dziedzictwo Dobranocek [online]. [dostęp: 28 października 2011]. Dostępny w internecie: http://www.kidsculture.pl/notes_rodzica/artykuly/110,Wiecznie-zywe-dziedzictwo-Dobranocek[źródło: http://www.google.pl].

KONIEWCZNA, Ewelina. Kultura dziecięcych mediów audiowizualnych „Kultura i Edukacjia” 2002, nr 2, s.108-114.[źródło: http://mak.bn.org.pl/fidkar/].

NANNI, Laura. Dzieci zmieniają współczesne miasta : koncepcje, realizacje, możliwości „Autoportret” 2004, nr 4, s. 8-9. [źródło: http://mak.bn.org.pl/fidkar/].

hap hap za książkę!

Jak każdy studenta zarządzania kulturą tak i ja muszę przedstawić wam kilka książek, które będą wspierać tworzenie postów tego bloga. Jest to kolejny dość nudny posta, ale mam nadzieję, że niedługa uda mi się zamieścić coś bardziej interesującego ( i kolorowego ;P). Książki jakie znajdują się w bibliografii wyszukałam za pomocą kilku bardzo interesujących źródeł (które swoją drogą mam nadzieję stworzą mi bibliografię do pracy licencjackiej, bo jakoś kiepsko widzę szansę na wygrzebanie 30 książek dotyczących kogutków i kwiatków ...). Te wyszukiwarki to:
http://www.mak.bn.org.pl  -  baza Biblioteki Narodowej w systemie MAK (cokolwiek to znaczy)
http://www.karo.umk.pl      - KaRo, czyli Katalog Rozproszony Bibliotek Polskich (bardzo przydatna rzecz)
http://www.nukat.edu.pl -  Katalog Zbiorowy Polskich Bibliotek Naukowych
http://www.bj.uj.edu.pl    -  internetowy katalog Biblioteki Jagiellońskiej


Przechodząc do samej bibliografii znajdują się w niej książki dotyczące zarządzanie kulturą, wpływem kultury na dzieci, książki przedstawiające zabawy oraz wpływ zabaw na kulturę :P
Miłego przeglądania!


DRAGICEVIC-SESIC, Milena; STOJKOVIC, Branimir. Kultura: zarządzanie, animacja, marketing. Wydawnictwo: Narodowe Centrum Kultury. Warszawa 2010. ISBN 978-83-61587-41-5. [źródło: http://mak.bn.org.pl].

Animacja społeczno-kulturalna w mieście. Red. Edward Nycz, Ludmiła Nowacka. Wydawnictwo Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu. Opole 2008. ISBN brak. [źródło: http://www.nukat.edu.pl].

Edukacja i animacja społeczna w środowisku lokalnym. Red. Wiesław Theiss, Bohdan Skrzypczak. Wydawnictwo  Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL. Warszawa 2006. ISBN 83-919475-3X. [źródło: http://www.karo.umk.pl].

ORZECHOWSKI, Emil. Wokół zarządzania kulturą, edukacją, mediami : pytań sporo, odpowiedzi mało. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kraków 1999. ISBN 83-233-1228-1. [źródło: http://www.bj.uj.edu.pl].


TROMPENAARS, Fons; HAMPDEN-TURNER, Charles. Siedem wymiarów kultury: znaczenie różnic kulturowych w działalności gospodarczej. Wydawnictwo Oficyna Ekonomiczna. Kraków 2002. ISBN 83-88597-65-5. [źródło: http://www.nukat.edu.pl]. 

LIPOV, Beata. W co się bawić, czyli Przyjęcia dla dzieci. Wydawnictwo Świat Książki. Warszawa 2009. ISBN 978-83-247-1252-6.  [źródło: http://www.karo.umk.pl].

KARGUL, Józef. Od upowszechniania kultury do animacji kulturalnej. Wydawnictwo Adam Marszałek. Toruń 1998. ISBN brak. [źródło: http://www.nukat.edu.pl].

OLEJNICZUK-MERTA, Anna. Dylematy rynku dziecięcego. Wydawnictwo Olympus. Warszawa 1996. ISBN 83-86069-48-1. [źródło: http://mak.bn.org.pl]


FLEMMING, Irene. Zabawy gazetami czyli rozwijanie kompetencji medialnej dzieci i młodzieży. Wydawnictwo Jedność. Kielce 2002. ISBN 83-7223-401-4. [źródło: http://www.nukat.edu.pl].

JAROS, Paweł. Rzecznik Praw Dziecka : rys historyczny, ustanowienie, porównania międzynarodowe, instytucja, funkcjonowanie. Oficyna wydawnictwa ŁośGraf. Warszawa 2006. ISBN 83-87572-45-4. [źródło: http://www.nukat.edu.pl].




HUIZINGA, Johan. Homo ludens : zabawa jako źródło kultury. Wydawnictwo Aletheia. Warszawa 2007. ISBN 978-83-61182-06-1.  [źródło: http://www.karo.umk.pl].




TUTAK, Maciej. W co się bawić: zabawy dla dzieci. Wydawnictwo Morex. Warszawa 1993. ISBN 83-85904-01-8. [źródło: http://mak.bn.org.pl].




JAZOWSKA-GUMULSKA, Maria. Oswajanie z kulturą : w kręgu inspiracji folklorystycznych w literaturze dla dzieci i młodzieży. Wydawnictwo Naukowe Akademii Pedagogicznej, Kraków 2001. ISBN 83-7271-092-9. [źródło: http://www.nukat.edu.pl].




Kultura literacka dzieci i młodzieży u progu XXI stulecia : praca zbiorowa. Red. Joanna Papuzińska, Grzegorz Leszczyński. Wydawnictwo Centrum Edukacji Bibliotekarskiej, Informacyjnej i Dokumentacyjnej. Warszawa 2002. ISBN 83-88581-06-6. [źródło: http://mak.bn.org.pl]




HAGOORT, Giep. Przedsiębiorczość w kulturze: wprowadzenie do zagadnień zarządzania w kulturze. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kraków 1996. ISBN 83-233-0983-3. [źródło: http://mak.bn.org.pl]

niedziela, 23 października 2011

Zacznijmy od niczego!

Słowem wstępu ten blog będzie poświęcony światu maluchów -  tego co nowe w zabawach, dizajnie oraz kulturze. Zamierzam zamieszczać na nim kilka słów o tym jak można sprawić by świat dziecka stał się jeszcze bardziej kolorowy, a co ważniejsze jakie ciekawe projekty pojawiły się bądź też pojawią się w sferze kultury.
Poruszę również kwestie zarządzania instytucjami kultury I i III sektora pod kątem dziecięcych potrzeb oraz wspomagając się portalami dziecięcymi zamierzam sprawdzać co się spodobało, a co już nie tak bardzo...
...
Brzmi trochę sztywnie, ale mam nadzieję, że w przyszłości zrobi się zabawniej ;)
Zachęcam bardzo gorąco do zaglądania!